1. Kto ste a čo robíte v jadrovej elektárni Loviisa?

Volám sa Miroslav Gulčík a som stavbyvedúcim malej pätnásťčlennej skupiny elektrikárov. Naša spoločnosť PPA Energo patrí k najväčším spoločnostiam na Slovensku, ktoré vykonávajú elektromontáže. Zamestnáva viac než 500 ľudí. Na atómke Loviisa robíme ako dodávateľ pre AREVU na projekte LARA. Myslím si, že je veľmi zaujímavé pracovať pre túto svetoznámu spoločnosť na tomto dôležitom projekte.

 

2. Odkiaľ ste a čo ste robili v minulosti?

Som zo Slovenska. PPA Energo je spoločnosťou zameranou väčšinou na jadrový sektor a pracujem v nej už skoro 15 rokov. Počas tohto obdobia som prešiel viacerými pozíciami. Spomedzi nich najzaujímavejšími boli pozície projektových manažérov pre nemeckých, francúzskych a kórejských zákazníkov na Slovensku a v zahraničí.

montaze

Montéri PPA Energo                                                                                                                     Kontrola káblových
pri zapájaní rozvádzačov                                                                                                            prechodiek do reaktora

 

3. Ako ponímate pri svojej práci bezpečnosť?

Bezpečnosť je vždy tou najdôležitejšou vecou v našej práci. Náš tím je zvyknutý pracovať v jadrových elektrárňach po celej Európe a pravidlá bezpečnosti pri práci sú skoro všade rovnaké. Samozrejme, v jadrovej elektrárni Loviisa sú určité špeciality a my ich musíme poznať. V našej práci nie je priestor na omyly.

4. Dobré / zlé veci v jadrovej elektrárni Loviisa?

V jadrovej elektrárni Loviisa je veľa dobrých vecí. Napríklad, veľkou výhodou vašej elektrárne je, že nemusíte stavať monštruózne betónové chladiace veže, môžete používať morskú vodu pre chladiaci systém. Preto je vaša elektráreň oveľa menšia než iné, napríklad stredoeurópske. To znamená nižšie náklady na výstavbu.
Ďalej, podľa môjho názoru, je vo vašej elektrárni zamestnaných oveľa menej ľudí než v našich. Výsledkom toho je, že dosahujete ten istý výkon pri nižších prevádzkových nákladoch než my.
Veľmi dobrou vecou pre nás je váš sklad. Ľudia, ktorí v ňom pracujú, sú veľmi milí a môžeme si tu požičiavať prostriedky osobnej ochrany a tiež niektoré náradie. To uľahčuje našu prácu, nemusíme strácať čas hľadaním drobného náradia vo väčších mestách okolo Loviisi.
A zlá vec na Loviise? Snáď iba to, že rozhodovacie procesy niekedy trvajú dlhší čas, než na ktorý som zvyknutý. Pravdepodobne je to spôsobené dôležitosťou tohto projektu. Nevadí, aspoň sa naučím byť trpezlivejším.

5. Dobré / zlé veci na fínskych ľuďoch a kultúre?

Vo svojej podstate sú ľudia na celom svete rovnakí. Ako sa ku tebe správajú, záleží od toho, ako sa správaš ty ku nim. Fínski ľudia sú veľmi priateľskí, pohostinní a trpezliví. Na rozdiel od hlučných Slovákov sú Fíni veľmi tichí. Niekedy, najmä počas pracovných dní sa Fíni zdajú byť trochu smutní. Ale našťastie v piatky sa to mení.
Veľkým plusom je, že skoro každý Fín hovorí po anglicky, preto nemám žiadne komunikačné problémy.
Minulý rok, keď som sa vrátil z Fínska späť na Slovensko, sa ma moji priatelia pýtali: „Videl si tisíce fínskych jazier? Stretol si losa? Bol si v saune? Pil si fínsku vodku?“. Na každú otázku som im odpovedal: „Áno! A páčilo sa mi!“.

6. Aký je Váš názor na Loviisu všeobecne? Radi by ste žili v Loviise?

Loviisa je veľmi malé, ale veľmi pekné a čisté mestečko. Má more a ja mám more rád. Je úžasné. My more nemáme a na to, aby sme ho videli, musíme cestovať stovky kilometrov. Tu často trávim čas tým, že sa prechádzam alebo posedávam na morskom pobreží a premýšľam o svojej minulosti a budúcnosti … keby som bol o dvadsať rokov mladším a keby som nemal záväzky na Slovensku, vedel by som si veľmi dobre predstaviť, že zostanem žiť v Loviise. Avšak som veľmi rád, že mám svoj cieľ, kam sa vždy vrátim. Tým cieľom sú moje dve malé deti.

7. Povedzte čokoľvek čo Vás napadne…

Kvôli bielym nociam tu mám ozajstný problém zaspať. Jeden fínsky kolega mi doporučil, aby som si dal na hlavu čierne dámske nohavičky. Že vraj to pomáha. Nuž ja neviem … pomôže to?

loviisa+areva

Zľava doprava: Miroslav Gulčík (PPA Energo), Peter Lemström a Uve Kehrs (AREVA)

 

AREVA, Loviisa, 13. september 2008

Vážení páni,

Volám sa Manfred Schmitz a som vedúcim uvádzania do prevádzky v AREVA NP. Po pár rokoch nábehárskych prác v Číne, Turecku a Mexiku som teraz nasadený na jadrovú elektráreň Loviisa.

Predtým som firmu PPA ENERGO nepoznal a mal som trochu obavy zo spolupráce s touto, doteraz pre mňa úplne neznámou firmou. Čas ale ukázal, že všetky moje obavy boli neopodstatnené. Váš tím tu v Loviise podal vynikajúci výkon! Ešte nikdy sa mi nestalo, aby z tisícov odskúšaných zapojení bolo 99,99 % správnych. Váš tím tu na mieste pracuje veľmi profesionálne, je flexibilný a pracuje s veľkým nasadením. Preto považujem za príjemnú povinnosť poďakovať sa nasledovným spolupracovníkom:

 

– Dornák Ján               – Michaliga Peter
– Drahoš Peter            – Mravík Jaro
– Gulčík Miro               – Starý Peter
– Komloši Roman        – Theisz Marián
– Kubošný Marek         – Valášek Miro
– Kubošný Rado          – Vavrovič Ľubo
– Masník Miki

 

Mojim želaním je, aby som mohol spolupracovať s touto skupinou aj budúce roky.

Ďakujem pekne chlapci a len tak ďalej.

 

S priateľským pozdravom

 

Dipl.-Ing. Manfred Schmitz
Vedúci uvádzania do prevádzky
AREVA NP GmbH

 

Originál poďakovania si môžete prezrieť na tomto mieste.