Aj keď história automobilov na elektrický pohon odštartovala už v 19. storočí, sú u nás elektromobily stále veľmi kontroverznou témou. Jednoznačne však ide o stúpajúci trend, preto je pre PPA CONTROLL dôležitým predmetom záujmu, ktorý pomáha vytvárať lepšiu budúcnosť pre všetkých. Zhrnuli sme niekoľko mýtov a faktov tohto fenoménu.

foto_elektromobil-17 (1)

CENA

Cena je pri jednotlivých položkách elektromobilu relatívny pojem, pretože musíme brať do úvahy mnohé prevádzkové faktory, nie je to len o nabíjaní. Pri jazde elektromobilom treba  rozlišovať medzi jazdou v meste a jazdou po diaľnici.

Jazda elektromobilom v meste: V meste dosahuje elektromobil vynikajúce parametre. Pri priemernej rýchlosti 50 km/h je aerodynamický odpor minimálny a náklady sa pohybujú okolo 2,31 €/100 km. Úspora je značná a využívanie v mestskom režime je mimoriadne výhodné. Na porovnanie benzínový motor dosahuje náklady nad 7 €/100 km.

Jazda elektromobilom po diaľnici: Na rozdiel od jazdy po meste na diaľnici elektromobil nie je až tak výhodný. Z dôvodu vysokého aerodynamického odporu a vyššej rýchlosti vychádzajú náklady pri elektromobile na cca 4 €/100 km pri domácom nabíjaní, ak však využijeme verejnú nabíjačku, čo pri cestovaní po diaľnici na dlhšiu vzdialenosť je nutnosť, náklady vzrastú až na 12 €/100 km. Pri spaľovacom motore sa však náklady pohybujú približne na úrovni 8 €/100 km, z čoho vyplýva, že s elektromobilom na diaľnici je šetrenie nákladov otázka ceny energie na verejných nabíjacích staniciach.

Cena nabíjania a dostupnosť nabíjacích staníc

Elektromobil dnes nabijete v každom regióne Slovenska a čoskoro sa spustí ďalších viac ako 80 nových staníc na diaľniciach, cestách 1. triedy v rôznych mestách SR. Najčastejšie sa nabíjacie stanice vyskytujú v obchodných a biznis centrách, ale sci-fi nie je ani nabíjanie v pohodlí domova, čo vyjde podstatne lacnejšie než na verejných staniciach. Spoločnosť PPA Power DS, s. r. o., dodáva preto viaceré druhy domácich a podnikových nabíjačiek pre firmy, hotely či nákupné centrá.

Pri nabíjaní z vlastných zásuviek a nabíjačiek vyjde cena elektriny približne 150 €/MWh. Plné nabitie auta Nissan Leaf, ktoré má vo svojom vozovom parku aj spoločnosť PPA Power DS, stojí približne 6 €. Naproti tomu verejné nabíjačky pri cestách dosahujú cenu aj 450 €/MWh a tu nás nabitie toho istého vozidla stojí 18 €.

Ak teda nabíjate rozumne, môžete dosiahnuť oveľa nižšie prevádzkové náklady.

ŽIVOTNOSŤ BATÉRIE 

Dojazd elektromobilov je snáď najdiskutovanejšou témou. Ak máte potrebu natankovať už pri dojazde 200 km, môžete mať obavy, či včas dorazíte k nabíjacej stanici. Pri elektromobiloch platí, že čím je batéria bližšie k plnému nabitiu, tým sa nabíja pomalšie, ak sa teda ponáhľate, neoplatí sa čakať na jej úplné nabitie. „Čo sa týka cien batérie, tak z globálneho hľadiska sme už v súčasnosti svedkami rapídneho znižovania cien batérií, čo výrazne ovplyvňuje aj vývoj a posilňovanie trhového segmentu produktov na uskladňovanie elektrickej energie,“ konštatuje Ing. Michal Kolimár, riaditeľ Strediska distribúcie energií v spoločnosti PPA Power DS, s.r.o. Čím lacnejšie sú batérie, tým efektívnejšie sú projekty zamerané na uskladnenie elektrickej energie a to opäť nahráva ďalšiemu znižovaniu cien batérií.

1_PPA_Control_-_uprava_obrazku_TRM_19005_Work_RJ-1

Na záver len dodáme, že ak chcete vďaka elektromobilu ušetriť, musíte lacno nabíjať. Nabíjačky z našej dielne s tým počítajú – pomôžu vám náklady znížiť veľmi výhodne a dokonca umožňujú manažovať zaťaženie. To znamená, že je možné nabíjať viac elektromobilov súčasne bez toho, aby dochádzalo k preťaženiu rozvodov budovy alebo k výpadku ističov. Výhodou nabíjacích staníc dodávaných spoločnosťou PPA Power DS je teda optimalizácia procesu nabíjania, keď zákazník dostáva informáciu o veľkosti výkonu, ktorým možno aktuálne auto nabíjať. Nabíjacie stanice sú navyše súčasťou inteligentného meracieho systému, ktorý poskytuje prostredníctvom rôznych mobilných aplikácií používateľsky príjemné rozhranie s množstvom praktických informácií.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]